Polska

Opłaty za autostrady – jakie koszty?

Na samym początku chęć budowy autostrady spotkała się z wielkim entuzjazmem Polaków. Miało zapewnić to szybkie, nowoczesne i elektroniczne poruszanie się. Tak zwany krok ku przyszłości.

Droga autostrada

Jednakże w obecnych latach coraz więcej ludzi narzeka na autostrady, ponieważ są bardzo drogie, a ceny niestety wciąż tylko rosną, a znienawidzone przez kierowców bramki na placach poboru opłat przeżywają swoją drugą młodość.
Senator Grzegorz Bierecki bierze czynny udział w wymyślaniu rozwiązań na ten problem. Wie, że nie jest to sprawa błaha, gdyż Polacy coraz częściej chcą podróżować, a drogie przejazdy im to w pewnym stopniu uniemożliwiają.

Zmiany w opłatach za autostrady, które proponuje PSL

Mówi się (i wcale nie mija się to z prawdą), że Polska ma jedne z najdroższych autostrad w Europie. Dlatego też PSL proponuje wprowadzenie winiet, zamiast dotychczasowych opłat. Twierdzą, że muszą wreszcie skończyć z tą dyktaturą cenową, którą narzucają prywatne firmy.

Od niedawna zaczęła obowiązywać nowa stawka za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin. Kierowcy jeżdżący samochodami osobowymi oraz motocyklami płacą za taki przejazd aż 57 złotych. Przykładowo W Chorwacji cena za podobnej długości odcinek Zagrzeb-Odulin wynosi w przeliczeniu tylko 14 złotych. Cały przejazd autostradą A2 od granicy z Niemcami do Strykowa kosztuje 84,90 złotych, gdzie w Chorwacji za odcinek Zagrzeb – Zadar Wschód zapłaci się 42 złote.

Ludowcy stwierdzili, że opłaty narzucone polskim kierowcom są zdecydowanie za wysokie i proponują zastąpienie opłat za każdy jeden przejazd – winietami czasowymi. Gwarantują, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc również w zlikwidowaniu korków, które są koszmarem w okresach wakacyjnych.

Cena winiety rocznej, która dotyczyłaby samochodów osobowych oraz motocykli miałaby wynosić 250 złotych.

Jednakże KE opowiedziała się za opłatami drogowymi opartymi na pokonywanej odległości, gdyż uważa, że proponowany system winiet na określony czas często wymusza większe opłaty od zagranicznych kierowców, a to się zalicza do dyskryminacji.

About admin

No information is provided by the author.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.