Polska

Gowin zapowiada duże zmiany od 2017 w szkolnictwie wyższym

Według zapowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina już wkrótce ma dojść do sporych zmian również w szkolnictwie wyższym. Co dokładnie to oznacza i jakie będzie miało konsekwencje dla przyszłych studentów oraz całego państwa Polskiego?

Jesień 2017 będzie przełomowa

Wszystko wskazuje na to, że już w 2017 roku nastąpi spora zmiana w szkolnictwie wyższym. W tym właśnie czasie zostanie przedstawiona ustawa, o której już teraz dużo się mówi. Jednak jej końcowy wygląd będzie można poznać dopiero na Narodowym Kongresie Nauki. Do tego czasu będą nad nią pracować trzy zespoły. MNiSW wyłoniło te grupy spośród wszystkich, które zgłosiły się, przykładem jest tutaj, choćby UAM w Poznaniu.

Czas na zmiany

Ministerstwo na czele z Gowinem nie akceptuje obecnego kształtu szkolnictwa wyższego, dlatego tak ważna ma być ustawa, która ma wszystko zmienić. Jej postawą ma być wzrost finansowania z budżetu państwa nawet o 550 mln złotych. Te pieniądze mają odmienić sytuację, która od wielu lat nie wygląda najlepiej. Ich zastosowanie ma zostać wykorzystane w badaniach naukowych. Nie tylko Gowin tak sądzi, podobnego zdania jest znaczna część polityków, w tym Grzegorz Bierecki. Przez to też ustawa ma być pierwszym krokiem ku zmianie.

Koniec z przeciętnym studentem

Wzrost finansowania ma się znacząco odbić na całym poziomie szkół wyższych. Studenci mają znów stać się siłą napędową państwa, a nie jego wypełniaczem. Przez to też liczba studentów ma zmniejszyć się. Pierwszym krokiem w kierunku zmiany w szkolnictwie wyższym było zmniejszenie biurokracji na uczelniach. To miał być zwiastun do dalszych zmian. Wszystko to miałoby wiązać się z utworzeniem tak zwanej Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej. W konsekwencji Polska edukacja wzniosłaby się na wyższy poziom, który otwarłby drogę do współpracy pomiędzy nauką a gospodarką. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zamiar wprowadzenia uniwersytetów badawczych. W dodatku Gowin zamierza kłaść duży nacisk na umiędzynarodowienie polskiej edukacji wyższych.

About admin

No information is provided by the author.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.