Świat

Akt wandalizmu przed polskim konsulatem na Ukrainie

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępiło akt wandalizmu, który został popełniony 8 lutego we Lwowie. Nieznani sprawcy napisali sprayem po ukraińsku „Nasza ziemia”, na ogrodzeniu polskiego konsulatu. Komunikat w tej sprawie opublikowany został na oficjalnej stronie ukraińskiego MSZ.

Incydent we Lwowie

Afera w sprawie pojawienia się napisu „Nasza Ziemia” na parkanie placówki dyplomatycznej została bardzo mocno nagłośniona w ukraińskich mediach, w tym różnych portalach internetowych. Na opublikowanych zdjęciach widać namazany czerwoną farbą napis, a także kilka plam w tym samym kolorze na budynku. Rozwiązaniem sprawy i znalezieniem winnych zajmuje się specjalnie przygotowany zespół śledczych. To od wyniku ich pracy okaże się, czy w związku z incydentem zostaną podjęte kroki prawne.

Komunikat MSZ

Wciąż jednak nie wiadomo kto zamieścił napis na ogrodzeniu polskiego konsulatu. W komunikacie potępiającym ten akt wandalizmu, ukraińskie MSZ zwraca uwagę na szczególne krzywdy wyrządzone osobom trzecim. Zauważono także negatywny wpływ tego nadużycia na stosunki między Polską a Ukrainą. W treści oświadczenia znajduje się również zachęta do dalszej współpracy z polskimi partnerami oraz przypomnienie o korzystnej intensyfikacji Forum Partnerstwa ukraińsko-polskiego.

Wandalizm na Ukrainie

Nie tak dawno do aktu wandalizmu doszło również w Kijowie – Bykowni. Sprofanowano tam polski cmentarz wojenny. Nagrobki oblane zostały czerwoną farbą, a na pomnikach pojawiły się napisy aprobujące i wychwalające ukraińskich nacjonalistów. O różnych możliwych negatywnych reakcjach mieszkańców Ukrainy, a także poszanowaniu znajdujących się we Lwowie polskich nagrobków, wielokrotnie alarmował senator Grzegorz Bierecki. Kilka lat temu osobiście napisał prośbę do Rady Miasta Lwowa, aby czym prędzej usunięto tablice z grobu Franciszka Stefczyka, które znajdują się tam bezprawnie oraz bez zgody rodziny zmarłego. Według Biereckiego, zaniżały one wartość historyczną oraz sentymentalną pomnika.

About admin

No information is provided by the author.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.